Moto Motorsport

Suzuki Endurance Racing Team câștigă cursa de la Bol d’Or, prima etapă a noului sezon

1067_18092016_bol_dor_race-1024x683

Echipa Suzuki Endurance Racing (SERT), campioană a FIM Endurance World (EWC), a câștigat etapa de deschidere a sezonului 2016/17. Anthony Delhalle a preluat conducerea în al patrulea tur de pistă pe cirucuitul francez Paul Ricard. Delhalle, Masson și Philippe și-au păstrat o stare de spirit excelentă pe parcursul întregii curse, ceea ce a dus la o victorie cu un avans de nouă tururi de pistă în fața următorului concurent. Cei de la  Trick Star Racing din Japonia, noi veniți în EWC, au ocupat locul trei în prima lor cursă de 24 de ore. După ce au fost în top trei în prima parte a cursei, partenerii Dunlop de la Honda Endurance Racing s-au retras din cursă cu trei ore înainte de final din cauza unei probleme tehnice la motorul GMT94 Yamaha rezultate în urma a două accidentări din turul 44 al cursei. Echipa și-a revenit totuși și a reușit să termine cursa pe nouă.

1_042_18092016_bol_dor_race-1024x683

Clasa Superstrock din Endurance World Cup a fost câștigată de o altă echipă nouă – – Moto AIN, care s-a luptat din greu timp de câteva ore cu cei de la Tati Team Beaujolais Racing. Un pilot nou în cursele de anduranță, dar un cunoscut al anvelopelor Dunlop, a fost și Alexis Masbou, un pilot obișnuit în World Championship Moto2 GP. Cursa de 24 de ore de aici a fost evident mai lungă decât oricare din cursele sale din Moto2, dar fracezul s-a arătat consecvent pe pistă, adjudecându-și victoria la clasă. Cei de la Tati Team Beaujolais au urcat pe treapta a doua a podiumului.

4_414_18092016_bol_dor_qualif-1024x683

Motocicleta  212 a celor de la Dunlop Motors Events a concurat folosind următoarea generație de anvelope de curse Dunlop D212 GP Racer care vor fi în curând omologate și pentru condusul de stradă, urmând să fie disponibile pe piață din ianuarie 2017. Anvelopa va fi cel mai nou produs disponibil pentru pasionați. Echipa a terminat pe locul 11 la clasă în pofida unei opriri prelungite pentru reparații ca urmare a unui accident. Piloții au raportat că anvelopa D212 GP Racer este foarte apropiată ca și caracteristici de specificațiile anvelopelor de curse.

10_aajr_271_18092016_bol_dor_qualif-683x1024

În competiția Dunlop Independent Trophy, cei de la Moto AIN CRT au fost cei care au terminat pe cea mai înaltă treaptă, urmați fiind de cei de la  Tati Team Beaujolais Racing și Voelpker NRT48 by Shubert-Motors. Premiul în bani continuă să fie dat pentru cel de-al doilea an consecutiv, recompensând astfel echipele independente.